Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

I centrum på vår skola står eleverna och våra kompetenta och engagerade lärare. Men för att allt ska fungera behövs alla andra runtomkring: skolhälsovård, IT, ledning, reception, lokalvård, måltidsverksamhet, fritidsverksamhet och vårdnadshavare.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen. Europaskolan Rogge ligger naturskönt i Benninge vid Långberget i Strängnäs, med utsikt över Mälaren. Tågstation och buss finns på bara tio minuters promenadavstånd.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?

Besöksadress: Solstigen 2–4, 645 40 Strängnäs

Varmt välkommen!


Reception

Marie-Louise Wiklund
Administratör
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 00
E-post: info.rogge@europaskolan.se

Oliver Virdenäs
Administratör
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 00
E-post: info.rogge@europaskolan.se


Ledning

Marcus Lindvall
Rektor
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 072-211 42 22
E-post: marcus.lindvall@europaskolan.se

Christoffer Bergfors
Biträdande rektor, högstadium 7–9
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 076-767 59 90
E-post: christoffer.bergfors@europaskolan.se

Cecilia Schramm
Biträdande rektor, mellanstadium 4–6
Arbetsrum i B-huset.
Telefon: 076-767 50 80
E-post: cecilia.schramm@europaskolan.se

SORBRING SOFIA

Sofia Sörbring
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: sofia.sorbring@europaskolan.se

FORSELL ELISABET

Elisabet Forsell
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: elisabet.forsell@europaskolan.se

EKMAN KRISTINA

Kristina Ekman
Arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: kristina.ekman@europaskolan.se


Lärare

Bergfors Christoffer
Biträdande rektor. Undervisar i matematik och fysik.
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 076-767 59 90.
E-post: christoffer.bergfors@europaskolan.se

Bergnest Helena
Undervisar i idrott.
E-post: helena.bergnest@europaskolan.se

BOUATRA AMINE

Bouatra Amine
Undervisar i franska och spanska.
E-post: amine.bouatra@europaskolan.se

Christiansson Sara
Undervisar i svenska och matematik.
E-post: sara.christiansson@europaskolan.se

Dahlgren Madeleine
Undervisar i SO.
E-post: madeleine.dahlgren@europaskolan.se

Edmark Linda
Undervisar i slöjd.
E-post: linda.edmark@europaskolan.se

EKMAN KRISTINA

Ekman Kristina
Undervisar i idrott och SO.
E-post: kristina.ekman@europaskolan.se

Eriksson Holmer Wictor
Undervisar i slöjd.
E-post: wictor.eriksson@europaskolan.se

Eriksson Robin
Undervisar i musik.
E-post: robin.eriksson@europaskolan.se

FORSELL ELISABET

Forsell Elisabet
Undervisar i svenska och SO.
E-post: elisabet.forsell@europaskolan.se

Johansson Sarah
Undervisar i svenska och SO.
E-post: sarah.johansson@europaskolan.se

Krogstad Amanda
Undervisar i matematik och NO.
E-post: amanda.krogstad@europaskolan.se

Käll Tom
Undervisar i svenska och engelska.
E-post: tom.kall@europaskolan.se

LARSSON THERESE

Larsson Therese
Undervisar i svenska och engelska.
E-post: therese.larsson@europaskolan.se

Lazareva Nataliia
Undervisar i bild.
E-post: nataliia.lazareva@europaskolan.se

Murtadha Noor
Undervisar i SO, samhällskunskap och historia
E-post: noor.murthada@europaskolan.se

MUSTAFA ANNA

Mustafa Anna
Undervisar i matematik och fysik.
E-post: anna.mustafa@europaskolan.se

Mähl Peter
Undervisar i matematik och NO.
E-post: peter.mahl@europaskolan.se

QVARNSTROM BRITTEL

Qvarnström Brittel
Undervisar i hemkunskap.
E-post: brittel.qvarnstrom@europaskolan.se

Schramm Cecilia
Biträdande rektor. Undervisar i NO.
Arbetsrum i B-huset.
Telefon: 076-767 50 80
E-post: cecilia.schramm@europaskolan.se

STRAND LISELOTTE

Strand Mirza Liselotte
Undervisar i NO.
E-post: liselotte.strand@europaskolan.se

SVENSSON CLAES

Svensson Claes
Undervisar i svenska, tyska, historia och geografi.
E-post: claes.svensson@europaskolan.se

SVENSSON CONNIE

Svensson Connie
Undervisar i svenska och engelska.
E-post: connie.svensson@europaskolan.se

SORBRING SOFIA

Sörbring Sofia
Undervisar i religion och matematik.
E-post: sofia.sorbring@europaskolan.se

Textorius Anders
Undervisar i NO.
E-post: anders.textorius@europaskolan.se

THEWAINI WINNERHED AMALIA

Thewaini Winnerhed Amalia
Undervisar i franska.
E-post: amalia.winnerhed@europaskolan.se

Wahlström Maria
Undervisar i matematik och NO.
E-post: maria.wahlstrom@europaskolan.se

WESTERLUND SOFIA

Westerlund Sofia
Undervisar i svenska och engelska.
E-post: sofia.westerlund@europaskolan.se


 Speciallärare

Ann-Christin Krigholm
E-post: ann-christin.krigholm@europaskolan.se


Elevassistenter

DAO ERIC

Dao Eric
E-post: eric.dao@europaskolan.se

KARLSSON KIM

Kim Karlsson
E-post: kim.karlsson@europaskolan.se


Skolhälsovård

Kurator

Mia Wilander 
Arbetsrum och mottagning i A-huset.
Telefon: 076-767 58 85
mia.wilander@europaskolan.se

Skolsköterska

Camilla von Schéele
Arbetsrum och mottagning i A-huset: 076-767 51 54
camilla.vonscheele@europaskolan.se


SYV (Studie- och yrkesvägledare)

Nicklas Hellmark 
Besökstid: tisdagar 12.30–16.30 samt torsdagar 08.00–17.00
nicklas.hellmark@europaskolan.se


Ladan

Ansvarig personal: Hala Hamal
E-post: hala.hamal@europaskolan.se


Ekonomi


Maria Jansson 
Arbetsrum på gymnasiets stadscampus (Economicum): 076-767 12 77
E-post: maria.jansson@lyktans.se


IT-tekniker

Johan Eklund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Artes
Mobil: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@lyktans.se

Jimi Sandsten 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Artes
Mobil: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@lyktans.se


Fastighetsservice/vaktmästeri

Peter Eriksson 
Mobil: 073-818 81 39
E-post: peter.eriksson@lyktans.se
Felanmälan: fastighet@lyktans.se


Lokalvård

Peter Rydberg och Eva Karlsson
Telefon: 073-818 81 39
E-post: fastighet@lyktans.se


Måltidsverksamhet

Kök: 076-767 09 98

Agneta Ceder 
E-post: agneta.ceder@lyktans.se

Ulrika Filipsson 
E-post: ulrika.filipsson@lyktans.se

Mattias Holmberg 
E-post: mattias.holmberg@lyktans.se

Karman Johan
E-post: johan.karman@lyktans.se